jeg var med Mærsk Fighter 2 gange. Første gang var den 25. juni 1978 på Malta dejligt sted, vi forsynede en Fransk borerig som borede på Libysk område ca 4 timers sejlads
fra Tripoli. Olie og Vand til riggen blev hentet i Tripoli. Ren hygge sejlads sejlede fra Malta, som regel Tirsdag aften, og var tilbage i Malta fredag morgen 22 timer hver vej.
Den anden gang
jeg var med Mærsk Fighter var den 25. sep 1978 også Malta. Efter en mdr blev vi sendt til Ravena i Italien (Adriaterhavet) hvor vi skulle assisterer et Italiensk Dykkerskib.
Der var
lagt en gasledning i Adriaterhavet der var blevet ramt af et anker så det skulle repareres. Vi fik to store Kompresore ombord, og skulle trykke en kugle igennem gasledningen. Vi var en besætning på 9 mand men fik lige pludselig en halv snes
Italienere ekstra om bord, så det var lidt trangt. Kokken var rejst hjem så vi fik en Italiener kok lidt uvant kost.
Mærsk Fighter var et
godt skib, men vi var dog lidt trykket over det havde været på havets bund, og 9 gode søfolk var omkommet, to af de omkomne havde man fundet i selve skibet da det blev hævet.
Æret være deres minde